TSE YETKİLİ BACA KURULUMLARI

  • Blog Header Image

Paslanmaz Çelik Baca Sistemleri

Endüstriyel Paslanmaz baca sistemleri, Doğalgaz ve sıvı yakıt kullanarak, ısıtma, işleme ve yakma ile üretim yapan işletmelerin kullanmış olduğu en temel ürünlerdendir. Kullanılan yakıt ile gerçekleşen ısıtma işlemi, bir baca yolu ile atmosfere iletilmelidir. Tam burada devreye giren baca, belli başlı özellikleri de taşımak zorundadır.
Paslanmaz Çelik Baca Sistemlerinin özellikleri;
Isı kaynağı olan kazanların saatlik kalorisinin (Kcal/h) hesaplanmasından sonra, binanın yüksekliği ve kullandığı yakıt hesaplamalara dahil edilmektedir. Bu hesaplamalara göre bina içerisinden tek cidarlı baca olarak başlatılan havalandırma sistemi, bina dışında iki cidarlı havalandırma bacası ile sonlandırılır. Bu işlem taşınacak olan gazın (hava yada duman) havalandırma sisteminde kullanılan paslanmaz bileşenler ile sürtünmesini engeller/azaltır.

Endüstriyel paslanmaz bacalarda yatay bağlantılar kazan arkalarında yapıldıktan sonra topraklama hattının çekilmesi için hazır hale getirilir. Topraklama, EPDK’nın şartnamesinde bulunduğu gibi oldukça gerekli bir işlemdir. Yıldırım vs. gibi doğa olaylarında bacaya gelebilecek tüm zararların önüne geçilmesi oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra yıldırım ile meydana gelecek olan elektriğin yakıttan uzak tutulması da diğer önemli konular arasında yer almaktadır.