DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

  • Blog Header Image

Tüm ticari işletmelerin mutfak bölümlerinde, davlumbaz baca ve pişirme ünitelerinde uzun süre temizlenmemesi sebebiyle biriken yağların, yüksek ısı veya başka sebepler etkisiyle tutuşmasından kaynaklanan yangının söndürülmesi için Davlumbaz Söndürme Sistemleri kurulur.


Davlumbaz Söndürme Sistemi; Mutfak personeli ve ekipmanları için oldukça önemli ve en etkili söndürme sistemidir. Davlumbaz söndürme sistemlerinde davlumbaz içindeki algılayıcılar sayesinde otomatik olarak devreye giren sistem oluşan yangına en kısa sürede müdahale ederek olası tehlikeleri kontrol altına alır. İstatistiklere göre davlumbaz söndürme sistemleri ile kısa sürede müdahale edilmeyen yangınların büyüyerek geniş çaplı yangınlara dönüştüğü tespit edilmiştir.


Neden GEREKLİDİR ?


• Endüstriyel tesislerde tam zamanlı yangından korunma sağlar.
• Mutfak, Davlumbaz yangınını ( yağ yangınını) diğer söndürme sistemler ile söndürmek daha zordur.
• Kısa zamanlı müdahale edebilmesi sayesinde mutfak personelleri ve ekipmanları için maddi manevi zararları en alt seviye indirir.
• Yüzeyin soğumasına yardımcı olur.

Türkiye Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik kapsamında ; “Konutlar hariç olmak üzere, alışveriş merkezleri, yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları ile bir anda 100'den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılması ve ocaklarda kullanılan gazın özelliklerine göre gaz algılama, gaz kesme ve uyarı tesisatının kurulması şarttır.”


NFPA 17, NFPA17A, ve NFPA 96 Standartlarına göre üretilen ve testleri yapılan Yangın Söndürme Sistemleri yangının oksijen ile temasını kesmeli, yangına hızlı bir şekilde müdahale edebilmeli, gazı ve elektriği otomatik olarak kesebilmeli, ve soğutma işlemini yapabilmelidir.